Startsida - Nyheter - Veckans student - Tidigare bonitologstuderande Catharina Hyltén-Cavallius om Bonitologihögskolan

Sök banner

Hitta din utbildning

Välj ett yrke och hitta utbildningen

 Hur ser arbetsmarknaden
ut för ditt drömyrke?  

   yrkesutbildningar-bild   

 
 

Studiekanalen i sociala medier

 

follow_bird-c 
 
 
 

Träffa nya vänner

         studiecommunity

Utbildningsnyheter i mailen?


Välj typ av nyhetsbrev här

Nyhetsbrev studerande


Mottag HTML?

Vad nyhetsbrevet innehåller


Prenumerera på våra nyheter via RSS

Tidigare bonitologstuderande Catharina Hyltén-Cavallius om Bonitologihögskolan

Namn: Catharina Hyltén-Cavallius
Utbildning: Dipl. Bonitolog vid Bonitologi Högskolan 
Ålder: 46 år

Varför blev det Bonitologi för dig?

Därför att det är den mest omfattande alternativmedicinska utbildningen på marknaden.

Jag jobbade inom hotell- och restaurangdrift, men frågade mig själv om jag ville fortsätta med det resten av mitt yrkesliv? Jag var 40 år och hade fortfarande tid och möjlighet att byta karriär. Jag gick till en Bonitolog då och fann behandlingen så oerhört värdefull. Så fick jag information om att en ny klass skulle starta och skulle det passa mig? Efter mycket funderingar följde jag till slut mitt hjärta och anmälde mig. Det är det bästa jag gjort i livet!

Vad kan man bli av din utbildning?

Man blir Diplomerad Bonitolog. En alternativmedicinsk behandlingsform där man jobbar med en kombination av homeopati, healing, näring m.m.

Hur tror du att din framtid ser ut?

Jag har nu skaffat mig ett yrke där jag kan hjälpa människor att läka från sådana sjukdomar som andra inte rår på (som allergier, astma, mag- och tarmsjukdomar, ledsjukdomar, hormonrubbningar osv.) och jag blir bara bättre och mer ödmjuk inför alla som blir friska, ju äldre jag blir och ju mer jag ägnar mig åt Bonitologin. Det är ett yrke som håller mig själv i superform och det är inte betungande. Idag är jag verksam på egen mottagning och det går jättebra. Så jag ser en verksam framtid till jag är minst 90 år!

Vilka förväntningar hade du på utbildningen?

Att kunna hjälpa människor och djur bli friska, att höja mitt medvetande, att lära mig kommunicera kinesiologiskt, att använda växter och näring mm i läkande processer, att få insikter om orsaker till sjukdom, spännande kontakt med olika healingenergier och dess fantastiska funktioner och att samtidigt växa själv.

Har förväntningarna av utbildningen uppfyllts?
Absolut.

Vad är det bästa med Bonitologihögskolan?

För mig passade det perfekt att det är en distansutbildning. Jag kunde fortsätta med mitt dåvarande jobb samtidigt som jag pluggade.

Det finns också väldigt fördelaktiga och t.o.m. räntefria betalningsvillkor! Sedan kan man gå om olika steg gratis om man känner att man blivit ringrostig på något område.

Vad är roligast inom utbildningen?

Roligast är all värme och glädje mellan studenterna och lärarna. Samt alla praktiska övningar och upplevelser vi gjorde.

Och nu efter utbildningen finns det ett Bonitologiförbund som förser oss med massor av stöd, råd, härliga sammankomster och ett sammanhörande. Det är både viktigt och kul.

Hur kopplar du av från studierna?

Jag är utexaminerad sedan 4,5 år och jag älskar att ta fram mina studiematerial och läsa igen, fnula, omvandla till praktik, läsa igen...

Avkoppling under studietiden bestod av en rask promenad i skogen eller ett träningspass på Friskis. Annan avkoppling behövdes inte då studierna var så inspirerande!

Hur ser möjligheterna för att jobba utomlands ut?

Det går alldeles utmärkt. Du kan etablera din verksamhet varsomhelst.

Några avslutande råd?

När du väljer utbildning, välj något som du blir berörd av och verkligen tycker är roligt! Välj med ditt hjärta. För det är bara då som du kan bli riktigt bra. Och det är bara då som du hela tiden fortsätter att stimuleras och utvecklas, för att du är sann mot dig själv.

Här hittar du Bonitologihögskolans utbildning:



Tipsa en vän
Del.icio.us! Google! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Yahoo! TwitThis Joomla Free PHP